Menu
Strona główna
Hacking
Programowanie
Telefonia Komórkowa
Kody do Gier
Linux
Dlaczego?
Programowanie w Delphi
Mapa strony
 Programy
Systemy
Artykuły PDF

Security

Skanery
Sniffery
Security

Windows

Użytkowe
Przegl±darki graficzne
Kodeki
Narzędzia plikowe
Narzędzia dyskowe
Narzędzia systemowe
Sterowniki
Szyfrowanie danych
Zarz±dzanie hasłami
Zarz±dzanie rejestrem
£aty i Patche
Zarz±dzanie pamięci±
Synchronizacja czasu
Nagrywanie płyt
Free Antivirus (Darmowe Antyvirusy)
Sterowniki
Obróbka d¼więku
Edycja wideo

Internetowe

Bezpieczeñstwo
Programy P2P
Komunikatory
Dodatki do przegl±darek
Klienty poczty elektronicznej
Narzędzia Antyspamowe
Przegl±darki grup dyskusyjnych
Przegl±darki Offline
Serwery poczty elektronicznej
Telefonia komórkowa
Wyszukiwarki internetowe
Zdalny dostęp
Cybernianie
Klienty FTP
Narzędzia internetowe
Prywatnośc
Przegl±darki internetowe
Serwery FTP
Serwery WWW
Wspomagacze ści±gania
Zarz±dzanie sieci± lokaln±

Tuning Systemu

Diagnostyka i testowanie
Inne
Rozszerzenia pulpitu
Tapety na pulpit
Tuning Systemu
Ikony
Powłoki
Tuning sprzętu
Wygaszacze ekranu

Programowanie

Kompilatory
Biblioteki i komponenty
Bazy danych
Edytory programistyczne
¦rodowiska programistyczne
Debugery
Tworzenie wersji instalacyjnych

Webmastering

Użytkowe
Kursy

Linux

Użytkowe
Internetowe
Multimedialne

Programy biurowe

Programy dla firm
Pakiety biurowe
Administracja
Edytory tekstu
Grafika prezentacyjna
Kadry i płace
Wspomaganie projektowania
Zarz±dzanie projektami
Bazy danych
Finanse i księgowośc
Handel
Programy ewidencyjne
Zarz±dzanie informacj± osobist± (PIM)
 Download GRY
Pelne Wersje GIER
 Artykuy > Programowanie > Dlaczego warto wybrać Linuxa?

Dlaczego LINUX?

Do napisania tego artykułu skłoniło mnie kilka rzeczy. Przede wszystkim aby zachęcić komputerowców do zainteresowania się Linuxem oraz wyjaśnić niektóre mity nt tego wspaniałego systemu.

Co to jest Linux?

Linux jest wydajnym i stabilnym Systemem Operacyjnym przez wielkie S i wielkie O jak to ktoś już w Internecie napisał. Jest jedną z odmian systemu Unix, która dostępna jest na różne typy komputerów, a co za tym idzie na różne typy procesorów. I tak możemy spotkać Linux`a na Amigę, Mac`a, Peceta, oraz na wykorzystywane w pofesjonalnych zastosowaniach komputery oparte na procesorze Alpha czy Sparc!

Na początek należy sprecyzować co stanowi Linux`a. Mimo, że wiele osób myśli, że Linux to system operacyjny z całym dołączonym oprogramowaniem tak w rzeczywistości nie jest. ¦ciśle rzecz biorąc Linux to tylko i wyłącznie jądro systemu, ale włączając w to dostępne z jądrem oprogramowanie dostajemy dystrybucję.

Początki Linuxa to rok 1991, kiedy to fiński student Linus Torvalds udostępnił użytkownikom Internetu liczący 10 tysiecy linii kod systemu operacyjnego. Początkowo nie zdobył on aprobaty, ze względu na zbyt trudną obsługę, ale do rozwijania Linuxa przyłączali się kolejni programiści, którzy stworzyli wydajny, stabilny, a przy tym prosty w obsłudze system.

Na rozwój Linux`a przyczynił się też projekt GNU (GNU`s Not Unix) Richarda Stellmana, który ma na celu promowanie "wolnego" oprogramowania. I nie chodzi tutaj o bezpłatne oprogramowanie (chociaż zazwyczaj jest za friko), ale o to, że musi zostać udostępniona wersja ¼ródłowa programu. Dzięki temu każdy może poprawić, udoskonalić, dodać coś swojego do całej masy oprogramowania licencjonowanego na zasadzie GNU. Ponieważ większość oprogramowania dla Linux`a i sam Linux oparte jest na licencji GNU użytkownicy mają swobodny dostęp do kodu programu na którym pracują i gdy tylko zostanie wynaleziony jakiś błąd prawie natychmiast pojawia się rozwiązanie problemu.

Pomimo, że Linux jest darmowy nie można go uważać za gorszego od komercyjnych produktów typu MS Windows czy Novell. Dla osoby, która umie się obchodzić z Linuxem jasne jest, że system ten jest o WIELE lepszy od softwaru za którego trzeba zapłacić. Do myślenia może też dać fakt, że na darmowym Linuxie zarabiają firmy - i to zarabiają dość duże pieniądze. Jedną grupę firm stanowią wydawcy dystrybucji - za ładne pudełko, trochę komercyjnego softu i support e-mailowy czy telefoniczny żądają od 50-300 $. I znajdują klientów wśród początkujących oraz w firmach, dla których wykonują instalacje oprogramowaina itp. Drugą grupą są firmy, które używają Linux`a do codziennych zastosowań. Mam tutaj na myśli providerów internetowych (np. Sky-Net), czy też firmy wykorzystujące Linuxa do np. tworzenia sieci Intranet z serwerami bazodanowymi itp. Poza tym coraz częściej spotyka się Linux`a na normalny stacjach roboczych.

Dlaczego warto uczyć się LINUXa?

Powodów dlaczego warto poznać ten wyśmienity system jest całe mnóstwo i zapewne nie wszystkie nasuną mi się w tej chwili, ale zaczynamy:

 • Linux może znakomicie służyć do wykonywania czynności związanych z Internetem (www, e-mail, irc) oraz jako komputer do pisania tekstów czy arkuszy kalkulacyjnych,

 • jest gotowy do wykorzystania zaraz po zainstalowaniu gdyż dystrybucja zawiera większość potrzebnego oprogramowania (przeglądarka www, program pocztowy, program graficzny, gry),

 • możesz przyłączyć się do grona użytkowników tego systemu,

 • uczysz się pożytecznego - jeśli zamierzasz studiować na pewno znajomość poleceń shella przyda Ci się! Poza tym może masz konto z shellem? Jeśli chcesz je efektywnie wykorzystywać musisz poznać unixowe komendy.

 • możesz postawić serwer prawie wszystkich usług, www, bazy danych itd., jeśli chcesz testować swoje cgi czy php Linux stwarza Ci możliwość bawienia się tym w domu,

 • może kiedyś będziesz chciał postawić serwer? przecież teraz to nie trudne (SDI TPSA),

 • poznasz wszystkie ciekawe terminy - dns, routing, tcp/ip, itd.

 • będziesz używał legalnego i darmowego oprogramowania, koniec z piractwem,

 • uniezależnisz się od softwarowych gigantów, którzy dyktują kosmiczne ceny za swoje oprogramowanie,

Dla kogo LINUX?

Linux jest dla KA¯DEGO!
ale poczekaj, musisz wiedzieć, że nie wszyscy są dla Linux`a :-)

Jeśli zastanawiasz się nad zainstalowaniem Linuxa musisz wiedzieć, że Linux to nie Windows i nie wszystko da się zrobić za pomocą wizzardów. Dlatego należy włożyć w poznanie Linuxa trochę chęci i pracy. To napewno zaowocuje w przysłości, kiedy opanujesz system do perfekcji i wiele czynności będziesz wykonywał znacznie, ale to znacznie szybciej.

Nie oczekuj, że Chip czy PC World Computer nagle zmieni orientacje softwarową i zacznie 80% tekstów umieszczanych w piśmie poświęcać Linuxowi. Na razie jest odwrotnie, ale idzie cały czas w dobrą stronę, więc ...

Nie ma MS Offic`a i Internet Explorera i zapewne nigdy nie będzie, więc nie czuj się rozczarowny. Są za to inne, dobre i cenione przez wszystkich programy jak Netscape Communicator i Sun StarOffice dostępne za darmochę! Poza tym wkrótce bedzie Mozilla!

Linux jest dla ludzi myślących, którzy chcą coś osiągnąć, nie poprowadzi Cię za rączkę, ale za to daje olbrzymią wolność i swobodę. Każde przerwanie, każdy plik jest do Twojej dyspozycji.

Mity i fakty!

Wokół Linux`a narosło już wiele opowieści, które zostały stworzone przez osoby, które nigdy nie miały z systemem styczności. Oto niektóre z nich :

 • Linux jest trudny w obsłudze -> na pewno Linux oparty jest na innej filozofii działania niż Windows, ale powstaje coraz więcej user-friendly dystrybucji, które są bardzo łatwe w instalacji i użytkowaniu opierające się na graficznej obsłudze za pomocą myszki, (Corel Linux, Caldera Open Linux),

 • Linux to tylko trudne do nauczenia komendy -> kompletna bzdura, istnieje X Window System, dla którego zostało napisanych wiele menedżerów, które mają świetny wygląd i znakomicie się je obsługuje (KDE, Gnome),

 • Nie ma programów -> Są ... programy do wszystkiego, od poczty do ira, od edytora tekstu do parzenia kawy! :-) Poza tym coraz więcej firm komercyjnych bąd¼ to udostępnia za darmo, bąd¼ płatnie swoje wyśmienite programy (Corel, Oracle),

To by było na tyle, jeśli coś mi się jeszcze przypomni to dopiszę. Zachęcam Cię do zainstalowania i poznania Linuxa. Naprawdę warto!

komentarz[0] |

Copyright 2006 - 2007 E-comet.info. Wszelkie prawa zastrzeone.

programy,artykuy,gry online,teledyski,filmiki,smieszne reklamy,sterowniki,kodeki,programy,program,download, downloads,security,bramka sms, teledyski,antywirusy,darmowe free program,programy p2p,tapety,programy biurowe,programy dla firm,narzdzia dyskowe,edytory,gry strategiczne,gry przygodowe,gry sportowe, symulatory, gry rpg,gry karciane, gry zrecznosciowe. Zapraszamy.
0.027 |