Menu
Strona główna
Hacking
Programowanie
Telefonia Komórkowa
Kody do Gier
Linux
Dlaczego?
Programowanie w Delphi
Mapa strony
 Programy
Systemy
Artykuły PDF

Security

Skanery
Sniffery
Security

Windows

Użytkowe
Przegl±darki graficzne
Kodeki
Narzędzia plikowe
Narzędzia dyskowe
Narzędzia systemowe
Sterowniki
Szyfrowanie danych
Zarz±dzanie hasłami
Zarz±dzanie rejestrem
£aty i Patche
Zarz±dzanie pamięci±
Synchronizacja czasu
Nagrywanie płyt
Free Antivirus (Darmowe Antyvirusy)
Sterowniki
Obróbka d¼więku
Edycja wideo

Internetowe

Bezpieczeñstwo
Programy P2P
Komunikatory
Dodatki do przegl±darek
Klienty poczty elektronicznej
Narzędzia Antyspamowe
Przegl±darki grup dyskusyjnych
Przegl±darki Offline
Serwery poczty elektronicznej
Telefonia komórkowa
Wyszukiwarki internetowe
Zdalny dostęp
Cybernianie
Klienty FTP
Narzędzia internetowe
Prywatnośc
Przegl±darki internetowe
Serwery FTP
Serwery WWW
Wspomagacze ści±gania
Zarz±dzanie sieci± lokaln±

Tuning Systemu

Diagnostyka i testowanie
Inne
Rozszerzenia pulpitu
Tapety na pulpit
Tuning Systemu
Ikony
Powłoki
Tuning sprzętu
Wygaszacze ekranu

Programowanie

Kompilatory
Biblioteki i komponenty
Bazy danych
Edytory programistyczne
¦rodowiska programistyczne
Debugery
Tworzenie wersji instalacyjnych

Webmastering

Użytkowe
Kursy

Linux

Użytkowe
Internetowe
Multimedialne

Programy biurowe

Programy dla firm
Pakiety biurowe
Administracja
Edytory tekstu
Grafika prezentacyjna
Kadry i płace
Wspomaganie projektowania
Zarz±dzanie projektami
Bazy danych
Finanse i księgowośc
Handel
Programy ewidencyjne
Zarz±dzanie informacj± osobist± (PIM)
 Download GRY
Pelne Wersje GIER
 Artykuy > Linux > Tłumaczenie dokumentacji systemu linux

Pierwszy post o systemie linux, wysłany 14 lat temu przez Linusa Torvaldsa na grupy dyskusyjne, napisany był w języku angielskim. Jest to też język Ojców Systemu :). To po angielsku toczyły się rozmowy twórców jądra serii 1 na temat rozwoju systemu.

Lecz Polacy nie gęsi, też swój język mają. Dlatego w 1997 r. powstał Projekt JTZ. W okresie od 1997 do 2001 r. przetłumaczono 45 dokumentów typu HOWTO, opracowywanych w ramach projektu: The Linux Documentation Projekt. Tym, którzy nigdy nie zetknęli się z HOWTO wyjaśniam, że są to dokumenty na temat wykonywania różnych czynności w linuksie (począwszy od instalacji systemu, poprzez tworzenie grup i kont użytkowników, aż do administracji zaawansowanymi usługami sieciowymi), tworzone przez specjalistów danej branży, które od wielu lat są dla milionów ludzi najlepszym ¼ródłem wiedzy o systemie linux.
W tej chwili na stronach TLDP dostępnych jest kilkaset dokumentów typu HOWTO, a także setki dokumentów typu Guides, FAQ i manpages. Miesięcznie powstaje 5 całkowicie nowych dokumentów, lub uaktualnionych wersji istniejących.

Niestety, Projekt JTZ umarł. Od 2001 r. nie udało się przetłumaczyć żadnego dokumentu. W 2003 r. powstał co prawda JTZ HOWTO, ale jest on ¼ródłem informacji o samym projekcie. Nie umożliwia rozwiązanie żadnego problemu z linuksem jego użytkownikom (więc nie liczę go).

Powyższe stało się bezpośrednią przyczyną powstania poratlu JTZ Linux. Na stronach portalu opublikowane zostały wszystkie oficjalne tłumaczenia HOWTO, napisane w ramach Projektu JTZ. Możliwe jest także przeszukiwanie pełnotekstowe. Poza tym umieszczonych jest też kilka oryginalnych dokumentów w języku angielskim.
Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że strona umożliwia każdemu włączenie się do projektu tłumaczenia dokumentacji linuksa na polski i tłumaczenie oryginalnych dokumentów on-line. Każdy zarejestrowany użytkownik, przeglądając anglojęzyczne dokumenty, może kliknąć w zakładkę "Translations", po czym wyświetli się lista wersji językowych danego dokumenty. Wystarczy w tym miejscu kliknąć na odnośnik "Create translation" przy języku polskim i można zaproponować własne tłumaczenie danego dokumentu.

Być może pozwoli to na zaangażowanie się w tłumaczenie większej ilości osób. W Projekt JTZ zaangażowanych było jedynie 25 osób. Być może także, uda się w ten sposób wskrzesić Projekt JTZ.

komentarz[0] |

Copyright 2006 - 2007 E-comet.info. Wszelkie prawa zastrzeone.

programy,artykuy,gry online,teledyski,filmiki,smieszne reklamy,sterowniki,kodeki,programy,program,download, downloads,security,bramka sms, teledyski,antywirusy,darmowe free program,programy p2p,tapety,programy biurowe,programy dla firm,narzdzia dyskowe,edytory,gry strategiczne,gry przygodowe,gry sportowe, symulatory, gry rpg,gry karciane, gry zrecznosciowe. Zapraszamy.
0.018 |